31 Ocak 2014 Cuma

Albay Walter Oesau, Hasta yatağından kalkıp gökyüzünden düşen bir kahraman.

Merhaba
   Baş gösteren grip salgını İstanbul'u etkisi altına almıştı. Yaklaşık üç gün önce, hava aldanmış, incecik kıyafetlerimle dışarı çıkmıştım. Çünkü çalıştığım ofisteki sıcaklık seviyesi bir hayli yüksekti. Kalın giyinmek çalışırken beni bir hayli terletiyordu. Havalar zaten açık ve ılıman iklim etkisi baş göstermişti. Arık kalın giyinmenin bir anlamını olmadığını düşünmüş ve buna göre giyinerek dışarı çıkmıştım. Fakat 3 gün önce inanılmaz bir soğuğu ancak evin dış kapısından çıkarken hissettim. Nasıl olsa 5 dakika sonra beni götürecek araca bineceğim diyerek geri eve dönmedim. Nasıl bir aksaklıktır ki işe gitmek için kullandığım servis beni o soğukta 20 dakika bekletti, Öyle üşümüştüm ki kemiklerim çatır çatır titriyordu.

Aradan 2 gün gecti, ve şu an feci şekilde grip olmuş hasta yatağımda, dermansız parmaklarım ile bu yazıyı yazarak vakit geçiriyorum. Yorganın altında olmama rağmen titreyerek sabahın köründe hortlamış, bir yudum su için mutfağa kadar yürümek bana ızdırap yaşatmıştı, İçtiğim o bir yudum su, boğazımdan geçerken soğukluğunu mideme inene kadar hissetmiştim. Vücudum kontrolsüzce titreyerek beni yatağıma yapıştırdı. Kalın yorganın altında büzüşüp soğuktan titreyen vücudumu sahip olmaya çalıştım.

Zor geçen 6 saatten sonra şu an gerçekten daha iyi. Bu grip muhabbeti ünlü bana Albay Walter Oesau hatırlattı. Kendisi Jagdgeschwader 1 efsanevi komutanı ilk Alman ace pilotları arasındadır.


Walter Oesau 1913 yılında dünyaya geldi, Ekim 1933 yılında Alman ordusuna katıldı. Aslında bir topcu subayı idi, sonradan Luftwaffeye transfer oldu ve akademiye yazıldı. Eğitimini tamamlayan genç teğmen
 Mayıs 1939'da Jg2 Richthofen birliğine katıldı.  Aynı yıl içerisnde İspanya iç savaşında görev alan Condor Legion'a uçucak ve 9 zafer kazanacaktı.İkinci dünya savaşı başlayınca ilk zeferini Fransız curtis ucağını düşürerek elde etti.Batı cephesinde 5 ucak düşüren beşinci kişi arasına girdi. 1940 ağustosunda 20'nci ucağını düşürerek Ritterkreuz ile onurlandırıldı. İngiltere hava savaşları patlak verince burdada boş durmadı, 34'cü ucağını düşürdü. Düşürdüğü ucakların 20 den fazlası spitifre ucağıdır.

Almanyanın Rusya isşgali Barbarosa harekatı başladığında ise yine görevdeydi. Şubat 1941'de Rusya cephesinde 40'ncı zaferine ulaşmıştır. Haziranda ise bu sayı 50 ye çıkacaktır.  10 temmuz 1941 tarihinde bir gün içerinde beş zafer kazanacaktı. (Il-2 I-17, Pe-2 I-153 ve I-16 model) Yine yedi sovyet ucağı ise Oeasa ateşi altında kalıcaktı. (2 Il-2, 3 Il-16, 2 SB-2). Walter Oesau 26 ekim 1941 tarihinde 100 zafere ulaşan üçüncü pilot olucaktı. Almanya o dönem liderlik vasıfları olan deneyimli pilotlarını belli bir zafer sayısına ulaşınca uçuşlarını yasaklıyordu. Walter Oesau uçması yasaklandı, tecrubelerini yeni pilotlara liderlek ederek paylaşması için 4.cü Jagdfliegerführer oldu.

12 Kasım 1943 tarihinde Walter Oesau ölen Hans Philip yerine JG1 komutanı olmuştur. Uçuşlara tekrara başlamıştır. Kısa sürede Amerika bombardıman filolarına karşı verdiği mücadelde 14 adet B17 ve B24 ucağı düşürdü. 11 Mayıs 1944 tarihinde yanındaki üç ucağa liderlik ederek kalkışa gecti.  Lüxsemburg Belçika arasında P38 ucaklarının eskortluğunu yaptığı Amerikan bombardıman filosuna saldırdı. Kullandığı Messerschmitt Bf109G-6/AS (W.Nr. 20 601 “Green 13”) P38ler tarafından vuruldu.


11 Mayıs 1944 tarihinde Walter Oesau bir P38 ucağının saldırısı sonucu vurularak ölmüştür. 300 sortide 127 ucak düşürdü. 9 zaferi İspanya iç savaşında , 74 zaferi batı cephesinde, bunun 14 tanesi 4 motorlu bombarıman ucağı ve 44 zaferi Rusya cephesinde kazanmıştır.E peki Grip ile bu Walter Oesau  ile ne alakası var diyebilirsiniz. Her gün yapılan bombardıman saldırılarını geri püskürtmekte başarısızlıklar, Jagdgeschwader 1 komutanı Oesau ya karşı  Herman Goring derin bir öfke ve hayal kırıklığına sebeb olmuştur. Walter Oesau 1944 yılının ilk beş ayında Ameikan filolarına karşı pek çok sayıda zafer kazanmıştı. Fakat 11 Mayıs 1944 günü ise ne yaşanmıştı,   Walter Oesau ağır grip hastalığına yakalanmış yatağında istiraatedir. . O gün büyük bir bombardıman filosu Fransa ve Belçikadaki Demir yolu hedeflerine haraket halindedir. Onun başarılarını bilen Göring grip hastalığını küçümsemiş hasta yatağında yatan Oesau emir erini telefonla aramıştır

Göring :  Komutanınız uçuyor mu ?
Emir eri : Hayır, Kendisi ateşler içinde yataktadır.
Goring : Evet evet , Ben bu tipleri biliyorum (alaycı bir şekilde söylemişti)
Goring: : Oda yorgun ve korkak birine dönüştü.

Bu yoruma çok sinirlenen Oesau yüksek ateşe rağmen Messerschmitt Bf109G6/AS model  "yeşil 13" kod numaralı ucağını Paderborn daki üstünden kaldırdı. Üç ucağın oluşturduğu grup Ardennes üzerinden bozuldu. İtdalaşı sırasında kanat adamının ucağı hasar aldı , Oesau emir verip ayrılmasını istedi. Oesau mühtemelen P38 ve P51 ucakları arasında yalnız kalmıştır. Jg1 üçüncü grup komutanı General Hartman Grasser ise  Oesau'nun beş p38 ucağı ile çatışmaya girdiğini doğrulamıştır.

Tam olarak ne olduğu bilinmiyor ve bir çok hikaye vardır. Oesau uçağını üç p38 pilotu 8500 metre irtifadan kovalamıştı. 20 dakika süren kovalamaca sonunda Oesau kendini pek çok saldırıdan korumayı başarmış fakat ucağı hasar almıştır. Açil iniş için davrandığı sırada kokpitine P38 top mermisi isabet etti. Ucağı yere çakılıp bedeni kokpitten dışarı fırlamıştır.  Yapılan otopside, Oesau kokpite giren 20 mm merminin patlamasıyla ölmüştür. Bunun dışında bir çok mermi yarası almıştı.Walter Oesau hasta yatağından kaldırılıp son mücadelesine kalkış yaparken 30 yaşında idi. Bf109G-6/AS kullanırken ölen ilk pilot olmuştur
Amerikan avcılarınca kovalanan Walte Oesau 'nun son anları.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder